Започна вторият етап на експедицията за наблюдение на птичите колонии по поречието на Дунав, организирана от международната природозащитна огранизация на WWF. Тя ще продължи пет дни и целта й е да направи повторно преброяване на птиците в региона. Експертите ще започнат работата си от Белене, сред това ще изследват островите около Видин и ще достигнат до Тутракан.
В края на месец май т.г. се състоя първият етап на експедицията, който установи драстичен спад при повечето птици по Дунав. Причината бяха от една страна сушата в началото на годината и задържаните до късна пролет водни количества в язовирите преди Железни врата, които унищожиха голяма част от местата за
хранене на птиците. Към това трябва да се прибавят и обилните валежи и бурни ветрове, които унищожиха значителна част от мътилата и люпилата на много видове птици.
Сред най-засегнатите видове са малката бяла чапла, както и нощната и сивата чапла.
Дунавската експедиция се организира за четвърти пореден път. Тя е част от проекта „Трансгранични консервационни мерки за опазване на малкия корморан и белооката потапница в характерни места на територията на България и Румъния” по Програма „LIFE +” или още наричан „Зелени граници”.
В нея участват представители на българския и румънски офис на WWF, БАН, Българското дружество за защита на птиците и Природен парк Персина.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар